Wikipedia

Wikipedia - Georgian Cup

The Georgian Cup (Georgian: საქართველოს თასი, Sakartvelos tasi), also known as the David Kipiani Cup (Georgian: დავით ყიფიანის თასი, romanized: davit q'ipianis tasi), is the main cup competition in Georgian football.

The competition is a knockout (single elimination) tournament.

Gruzie Cup je každoroční fotbalová soutěž v Gruzii. Založen byl v roce 1990 po rozpadu Sovětského svazu. Turnaje se účastní 16 týmů, které jsou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech týmech. Vítězové každé skupiny postoupí do semifinále a poté do finále. Nejvýraznějším vítězem turnaje je Dinamo Tbilisi, které získalo titul 13krát.

Historie

Gruzínský pohár byl založen v roce 1990, rok po vyhlášení nezávislosti Gruzie na Sovětském svazu. Prvním vítězem turnaje se stalo Dinamo Tbilisi, které ve finále porazilo Gurii Lanchkhuti 1:0. Dinamo Tbilisi je také nejúspěšnějším týmem v historii turnaje, s 13 tituly.

Formát

Formát Gruzínského poháru se v průběhu let několikrát změnil. Od roku 2018 se turnaje účastní 16 týmů, které jsou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech týmech. Vítězové každé skupiny postoupí do semifinále a poté do finále.

Vítězové

Nejvýraznějším vítězem Gruzínského poháru je Dinamo Tbilisi, které získalo titul 13krát. Dalšími úspěšnými týmy jsou WIT Georgia (4 tituly), Torpedo Kutaisi (3 tituly) a FC Zestafoni (3 tituly).

Gruzínský pohár je důležitou součástí gruzínského fotbalového kalendáře. Vítěz turnaje získá právo reprezentovat Gruzii v Evropské konferenční lize UEFA.